Wzgórze Mickiewicza (kaszb. Nowé Ùjéscëskò, niem. Neuwonneberg) – dzielnica administracyjna Gdańska położona w środkowo-zachodniej części miasta.

Dzielnica od północy, wschodu i zachodu graniczy z Siedlcami a od południa poprzez trasę W-Z z Chełmem.

Wzgórze Mickiewicza, zwane również osiedlem Pana Tadeusza, to duży kompleks domków jednorodzinnych. Od zachodu przylega do największej gdańskiej nekropolii – Cmentarza Łostowickiego. Ulice mają nazwy zaczerpnięte z utworów Adama Mickiewicza (głównie Pana Tadeusza) oraz postaci z jego życia.

Dzielnica obejmuje około 800 domków jednorodzinnych w zabudowie wolno stojącej, bliźniaczej lub szeregowej.

Na skraju dzielnicy niedaleko granicy z Siedlcami, stoi pomnik Adama Mickiewicza, od którego imienia dzielnica, a wcześniej osiedle wzięło nazwę. Pomnik do 2015 roku był zdewastowany[2], jednak dzięki środkom okolicznych mieszkańców doszło do jego renowacji.

Przy ul. Pana Tadeusza 102 rośnie ustanowiony w 2007 roku pomnik przyrody – wiąz szypułkowy o obwodzie 320 cm.

Na początku 2019 r. dzięki wieloletnim staraniem mieszkańców powstał w Dzielnicy Park Na Zboczu. W nowo powstałym parku gotowe są place rekreacyjne, m.in. boisko do koszykówki o nawierzchni poliuretanowej i plac zabaw o nawierzchni częściowo piaskowej i poliuretanowej, na którym zamontowany został zestaw gimnastyczny. Ponadto gotowa jest zewnętrzna siłownia.

Dotrzeć tu można chodnikiem od strony ulicy Maryli oraz schodami od ul Łostowickiej i schodami od kościoła św. Franciszka z Asyżu .

Historia

Podmiejska w charakterze zabudowa centralnej i północnej części Wzgórza Mickiewicza powstała w latach międzywojennych (widoczna na planach miasta z 1940 roku). Po II wojnie światowej większość pierwotnie wytyczonych działek na tym terenie została ponownie podzielona, a przedwojenna zabudowa została w większości przypadków zmodernizowana. Na powstałych z podziału działkach powstało wiele nowych domów (dzisiejsze ulice Macieja, Protazego, Zosi, Gerwazego, Jankiela, część Jacka Soplicy, Pana Tadeusza, Telimeny i Wojskiego).

Pozostała część osiedla powstała na początku lat 80. XX wieku na terenie ogródków działkowych, łąk oraz sadów. Osiedle się rozbudowywało, ograniczone od południa budującą się trasą W-Z, od północy skarpą, która oddziela osiedle od Siedlec, a od zachodu ulicą Łostowicką i terenem cmentarza (ulice Świtezianki, Domejki, Nowogródzka, Filomatów, Filaretów, Maryli, Horeszków, Rusałki, Księdza Robaka, Rejenta, Podkomorzego, Stolnika, Asesora, Dobrzyńskich, Bartka). Od wschodu pozostało jeszcze kilka ogródków działkowych.

Komunikacja i dojazd

Istnieją dwie drogi dojazdowe do osiedla: od wschodu ulicami Malczewskiego i Pobiedzisko oraz od zachodu skręcając z ulicy Łostowickiej w ulicę Pana Tadeusza lub Wojskiego. Od strony trasy W-Z nie ma wjazdu do dzielnicy – z dzielnicą Chełm łączą Wzgórze dwie kładki, zbudowane pod koniec lat 90. XX wieku.

Komunikacja Miejska.

Istnieje możliwość dojazdu autobusem komunikacji miejskiej linii 195, który na wzgórzu Mickiewicza ma trzy przystanki w kierunku pętli tramwajowej Siedlce (tramwaje linii 10, 12), a mianowicie: Rejenta, Zosi i Domeyki oraz cztery przystanki w kierunku pętli autobusowej Cedrowa (można się przesiąść na tramwaje linii 2,3,4,6,7,63  z przystanku Wilanowska), a mianowicie: Soplicy, Domeyki, Zosi i Rejenta. W chwili obecnej autobus kursuje  od godz. 5.25 do godz. 20.04  (pętla Siedlce) w dni robocze – w soboty, niedziele i święta nie kursuje. W godz. porannych i wieczornych co godzinę a w środku dnia co 40-50 min. Szczegóły w rozkładzie jazdy na stronie ZTM.